Financujete bydlení? Hypotékomat nabízí opravdu výjimečné hypotéky! Přesvědčte se sami!

Aktuální nabídka hypotéky:

Výše: od 0.3 miliónů Kč
Celková částka, kterou můžete získat.

LTV: až 95 % ceny
Maximální podíl banky na celkové částce.

Úrok: 2.09 % (5 let fixace)
Procento z celkové částky, které náleží bance.


Průměrný úrok dle FINCENTRUM HYPOINDEX je 2,51 %. Zdroj: Hypoindex.cz (6/2018)

Nevyhovuje vám nabídka? Napište nám svou představu.

Zadat rychložádost

Prokazování příjmů aneb není příjem jako příjem

Z pohledu banky je několik nejdůležitějších faktorů: jestli klient splatí svůj závazek, jestli splácení bude pravidelné a jestli na úvěru vydělá. Tyto předpoklady budou naplněny, pokud je klient dostatečně bonitní a jeho příjem, resp. splácení stabilní a pravidelné.

Prokazování příjmů aneb není příjem jako příjem

„Vydělávám tolik peněz, že určitě nebude problém hypoteční úvěr získat.“ „Mám příjmy ze dvou pronájmů, to určitě nebude problém hypoteční úvěr získat.“ „Moje firma mi vydělává hodně peněz, to určitě nebude problém hypoteční úvěr získat.“ I takto může uvažovat zájemce o hypoteční úvěr, ale pozor není příjem jako příjem a i když budete mít nadstandardní příjem, nemusí být získání hypotečního úvěru až zas tak jednoduché, jak by se dalo předpokládat.

Prokazování příjmů u hypotečních úvěrů je důležitou oblastí a proto je potřeba tomuto tématu věnovat dostatečnou pozornost. Bohužel nestačí přijít do banky a říct: „vážená banko, mám tolik a tolik peněz a dej mi hypoteční úvěr.“ (pozn. ano, i toto lze, ale potom se dostáváme na horší úvěrové podmínky, jedná se o tzv. bezpříjmovou hypotéku) Pakliže chceme mít hypoteční úvěr s nejvýhodnějšími podmínkami, je potřeba mít možnost příjmy oficiálně prokázat.

Banka na každého klienta nahlíží tak, aby nepodstupovala moc velké riziko, a aby si byla jistá, že klient bude své závazky hradit včas a bez problému. Cílem banky není zastavovanou nemovitost za každou cenu zabavit a poté prodat, hlavním cílem banky je inkasovat splátky a získat tak půjčené peníze v pořádku zpět. Proto je pro banku mnohem důležitější vědět, že klient půjčené finanční prostředky v pořádku vrátí a bude řádně splácet než to, že má v zástavě nemovitost, kterou může zabavit a prodat. Na místě je si říci, jaké příjmy banky akceptují jako tzv. oficiální a prokazatelné příjmy.

Obecně lze říci, že veškeré formy zaměstnaneckých poměrů jsou pro banky nejbezpečnější formy příjmů. Pozor si je potřeba dát u zaměstnaneckých poměrů na dobu určitou. V těchto případech banka hlídá, na jak dlouho je pracovní poměr sjednaný nebo jestli už byl někdy v minulosti prodloužený, popř. jestli bude v nejbližší době prodloužený.

Horší situace je u prokazování příjmů z podnikatelské nebo živnostenské činnosti, kdy většina podnikatelů optimalizuje svá daňová přiznání a není tak možné doložit rozumnou výši příjmu, který by banka bezvýhradně akceptovala. Pakliže jste v této situaci, je dobré plánovat nákup nemovitosti dostatečně dopředu a zároveň doporučuji konzultaci s odborníkem na hypoteční financování, který Vám poradí jak formulovat daňové přiznání, na co si dát pozor tak, aby byly příjmy pro banky akceptovatelné.

Poslední skupinou příjmů jsou tzv. příjmy ostatní (doplňkové), kam řadíme různé druhy dávek a podpor (sirotčí důchod, rodičovská dovolená), příjmy z pronájmu, alimenty, brigády, atd. V tomto případě je dobré si pamatovat, že na tomto typu příjmu se nedá získání úvěru postavit a je celkem jisté, že hypoteční úvěr nebude poskytnut. Každopádně není nutné tyto příjmy úplně zatracovat, protože je můžeme použít jako, tzv. doplňkový příjmem, který nám dokáže navýšit bonitu a ve výsledku se může stát i zásadní příjmovou položkou klienta.

Kombinace výše uvedených forem příjmů je v životě každého z nás tím reálným příjem, se kterým disponuje, ale pouze určitá část těchto příjmů je možné použít jako tzv. oficiální příjem, proto je ideální pobavit se s vhodným odborníkem, který Vám dokáže poradit, jak vše zkombinovat, tak aby byla tato část schvalování hypotečního úvěru bezproblémová.

Tagy: příjem


O autorovi

Ostatní články autora

Filip UhlířHypotékomat nabízí jen prověřené hypotéky od důvěryhodných a spolehlivých finančních institucí. Našimi partnery jsou především:

  • Česká spořitelna
  • MONETA Money Bank
  • Komerční banka
  • mBank
  • UniCredit Bank
  • Raiffeisenbank
  • Hypoteční banka