Financujete bydlení? Hypotékomat nabízí opravdu výjimečné hypotéky! Přesvědčte se sami!

Aktuální nabídka hypotéky:

Výše: od 0,3 miliónů Kč
Celková částka, kterou můžete získat.

LTV: až 95 % ceny
Maximální podíl banky na celkové částce.

Úrok: 2,09 % (5 let fixace)
Procento z celkové částky, které náleží bance.


Průměrný úrok dle FINCENTRUM HYPOINDEX je 2,51 %. Zdroj: Hypoindex.cz (6/2018)

Nevyhovuje vám nabídka? Napište nám svou představu.

Zadat rychložádost

Jaké finanční produkty jsou nutné k hypotečnímu úvěru?

Odpověď je jednoduchá. Kromě pojištění nemovitosti a běžného účtu nepotřebujete nic. Opravdu. Pokud Vás tedy nějaký bankéř přesvědčuje, že pojištění schopnosti splácet či životní pojištění mít musíte, tak se ve většině případů jedná o populární nekalou obchodní praktiku.

Jaké finanční produkty jsou nutné k hypotečnímu úvěru?

Tento týden jsem se setkal se třemi klienty a všichni měli něco společného. Kromě samotné hypotéky měli sjednané pojištění schopnosti splácet a vinkulované životní pojištění. Tedy, "oblíbené" bankopojištění. "Oblíbené" opravdu v uvozovkách, protože jediné kritérium, které by mohlo činit tento druh pojistek populárním, je relativně vysoký počet sjednaných smluv.

Abychom si rozuměli, rozhodně netvrdím, že pojistná smlouva životního charakteru nemá být součástí finančního portfolia. Jen říkám, že bankopojištění nepatří mezi nejlevnější pojistné nástroje, jejich nastavení mnohdy neodpovídá situaci klienta, nejsou sjednána důležitá pojistná rizika, pojistné podmínky a šíře pojistného krytí jsou výhodné zejména pro pojišťovnu a hlavně – nejsou pravidelně aktualizované (klienti nemohou využívat nejrůznějších novinek v podobě levnějších sazeb apod.).

Všichni tři klienti se také divili, jak je možné, že toto pojištění není povinné? Na pobočce jim tvrdili, že bankopojištění prostě musí mít sjednané. A to je chyba. Uvedené pojistné smlouvy povinné skutečně nejsou. Jestli si je sjednáme, záleží na nás.

Na druhou stranu nám tato pojištění snižují úrokovou sazbu. Nejčastěji o pár desetin procentního bodu (záleží na bance). Jakmile si ale pojistné smlouvy jednou klient sjedná, musí je mít až do konce smluvního vztahu (nejčastěji do výročí fixace). Pokud je předčasně ukončí, dostane se mu sankce a musí vyrovnat všechny úroky, které díky bankopojištění ušetřil.

Podobné to je i s ostatními doprovodnými produkty k hypotečnímu úvěru jako je běžný účet, kreditní karta, stavební spoření či penzijní připojištění. Sjednání těchto nástrojů není povinné. Pomáhají "pouze" k získání lepší úrokové sazby. Naopak kvůli nim vzrostou náklady za měsíční poplatky. Je jen na nás, abychom si spočítali, jestli se nám to či ono vyplatí.

A jaké finanční produkty jsou vhodné právě pro Vás? To je ryze individuální. Doporučuji vyhledat profesionálního nezávislého finančního poradce, který s Vámi provede důkladnou analýzu Vaší stávající situace, zjistí Vaše plány a možnosti a navrhne optimální řešení Vaší konkrétní situace.

Tagy: hypotéka, pojištění, poradenství


O autorovi

Ing. Vladimír Weiss

Ostatní články autora

Ing. Vladimír Weiss

Působí jako nezávislý finanční poradce společnosti Partners Financial Services, a.s. Finančnímu plánování a poradenství se věnuje od roku 2006. V roce 2011 vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Práce s klientelou již pro něj není pouhou prací, ale také koníčkem. Více o autoroviHypotékomat nabízí jen prověřené hypotéky od důvěryhodných a spolehlivých finančních institucí. Našimi partnery jsou především:

  • Česká spořitelna
  • MONETA Money Bank
  • Komerční banka
  • mBank
  • UniCredit Bank
  • Raiffeisenbank
  • Hypoteční banka