Financujete bydlení? Hypotékomat nabízí opravdu výjimečné hypotéky! Přesvědčte se sami!

Aktuální nabídka hypotéky:

Výše: od 0,3 miliónů Kč
Celková částka, kterou můžete získat.

LTV: až 95 % ceny
Maximální podíl banky na celkové částce.

Úrok: 2,09 % (5 let fixace)
Procento z celkové částky, které náleží bance.


Průměrný úrok dle FINCENTRUM HYPOINDEX je 2,51 %. Zdroj: Hypoindex.cz (6/2018)

Nevyhovuje vám nabídka? Napište nám svou představu.

Zadat rychložádost

Jak dlouho trvá vyřízení hypotečního úvěru?

Při financování nemovitosti není otázka JAK ta jediná podstatná. Důležitá je rovněž odpověď na otázky JAK RYCHLE.

Jak dlouho trvá vyřízení hypotečního úvěru?

Procházíme inzeráty na realitních webech, s přítelkyní vybíráme vhodný byt a plánujeme vlastní pohodové bydlení. Máme za sebou už pár prohlídek, ale až včera jsme byli na prohlídce bytu, který nás zaujal natolik, že jsme se do něj oba „zamilovali“. Ještě na prohlídce jsme začali sondovat a zjišťovat, jaké jsou podmínky, kdy bude byt volný, kdy se můžeme nastěhovat, atd.

Realitní makléř po nás chtěl podepsat rezervační smlouvu (na co si dát pozor, naleznete v článku Financování koupě nemovitosti: První kroky před podpisem rezervační smlouvy) a se slovy, že prodávající na prodej spěchá, se nás ptá: za jak dlouho budete mít připraveny peníze ke koupi? Opomeňme nyní nátlakovou praktiku realitního makléře. Nás především zajímá, jak na tuto otázku odpovědět?

V případě, že máte peníze od rodičů, z dědického řízení nebo Vám půjčí hodný známý, můžete říci (dle dostupnosti těchto finančních prostředků), že okamžitě a můžete se ihned začít bavit o tom, kdy bude připravena kupní smlouva, kdy bude možný podpis a kdy dojde k převodu vlastnických práv.

Jestliže nemáte takové štěstí a musíte si půjčit peníze od banky, je odpověď na otázku, za jak dlouho budou peníze k dispozici, mnohem složitější a záleží na více faktorech, které mohou ovlivnit schvalování hypotečního úvěru.

Ze začátku je potřeba uvědomit si, že každý hypoteční případ je jedinečný a každý má svá úskalí. Ale co mají hypoteční úvěry společného, je to, že každý případ musí splňovat tato základní kritéria:

Jestliže víte, že ve splnění těchto kritérií nebude žádný problém a zároveň nevzniknou žádné další komplikace, lze říci, že hypoteční úvěr bude vyřízený do cca 3 týdnů. V ojedinělých případech se dá vše zvládnout i rychleji, ale hodně záleží na časových možnostech a ochotě všech zúčastněných stran.

Komplikace, které mohou narušit schvalování úvěru, nemusí být na první pohled zřejmé. Může se jednat o nekompletní nabývací titul současného vlastníka (např. chybějící razítko katastru na zavkladovaném nabývacím titulu), složité prokazování příjmů, které se řeší pomocí tzv. příjmové výjimky, nutnost umořit současné finanční závazky (např. zrušení kreditní karty, kontokorentu), doložení bezdlužnosti u FÚ, CSSZ nebo zdravotní pojišťovny atd.

V případě těchto okolností je potřeba dokládat další dokumenty, vysvětlovat vzniklé problémy a může se stát, že schvalování úvěru bude trvat déle, než bylo původně v plánu, a to i v řádu měsíců. V nejhorším možném případě může dojít i k zamítnutí úvěru. Bohužel se může stát, že komplikace vyplynou až v průběhu vyřizování a je potřeba, aby všechny zúčastněné strany rychle komunikovaly a vše pružně řešily tak, aby se neprodlužovala doba schvalování.

Jestliže cítíte, že by mohl někde vzniknout problém, doporučuji konzultaci s odborníkem, který Vám poradí a upozorní Vás, na co si dát pozor. Zároveň Vám kompetentně odpoví na otázku prodávajícího, kdy budete mít peníze k dispozici.

Pohodové financování přeje Ing. Martin Pávek

Tagy: hypotéka, úvěr, poradenství, nemovitost


O autorovi

Ostatní články autora

Filip UhlířHypotékomat nabízí jen prověřené hypotéky od důvěryhodných a spolehlivých finančních institucí. Našimi partnery jsou především:

  • Česká spořitelna
  • MONETA Money Bank
  • Komerční banka
  • mBank
  • UniCredit Bank
  • Raiffeisenbank
  • Hypoteční banka