Financujete bydlení? Hypotékomat nabízí opravdu výjimečné hypotéky! Přesvědčte se sami!

Aktuální nabídka hypotéky:

Výše: od 0,3 miliónů Kč
Celková částka, kterou můžete získat.

LTV: až 95 % ceny
Maximální podíl banky na celkové částce.

Úrok: 2,09 % (5 let fixace)
Procento z celkové částky, které náleží bance.


Průměrný úrok dle FINCENTRUM HYPOINDEX je 2,51 %. Zdroj: Hypoindex.cz (6/2018)

Nevyhovuje vám nabídka? Napište nám svou představu.

Zadat rychložádost

Fixace vs. Float. Jakou sazbu zvolit?

Toť otázka! Zatímco díky fixaci máte své „jisté“, pohyblivá sazba může být dobrým služebníkem, ale také zlým pánem. Jak tedy vybrat? No přeci podle vlastního postoje k riziku.

Fixace vs. Float. Jakou sazbu zvolit?

Říká se, že z dlouhodobého hlediska je pohyblivá sazba optimální. Respektive, pokud bychom měli po celou dobu, například po dobu 30-ti let, hypotečního úvěru, pohyblivou sazbu, dosahovali bychom ve většině případů výhodnějšího úrokového zatížení. Úrokovou sazbu bychom měli vždy takovou, jakou nabízí trh (samozřejmě po přičtení rizikové přirážky ve prospěch banky). Vše je tak velmi transparentní. Předem víme, kolik si účtuje banka a kolik dostane trh. To je teorie. A nyní zkušenosti praxe.

Ve zkutečnosti do hry vstupuje další faktor – postoj k riziku daného klienta. Floatová sazba může být značně volatilní, lidově řečeno lítá sem tam. To má za následek častou změnu výše měsíční splátky. A pokud se často mění měsíční splátka (nota bene negativním směrem), konzervativní český klient si rychle rozmyslí, zda u floatové sazby setrvá nebo jestli pro něj nebude lepší přestoupit na jistotu v odobě klasické fixované úrokové sazby.

Floatová sazba se obvykle považuje za naprosto bezpečnou. To je ovšem zásadní omyl. Z floatové sazby sice můžete z měsíce na měsíc přejít na fixovanou sazbu, jenže, kdy takový krok racionálně uvažující člověk podnikne? Ano, když se budou opakovaně zvyšovat úrokové sazby (konkrétně se jedná o 1M PRIBOR). V takovém případě už ale růst sazeb bude zanesen i ve fixovaných sazbách, takže si člověk příliš nepomůže.

Nespornou výhodou pohyblivé sazby však oproti klasické fixované je její větší flexibilita. U většiny hypotečních bank poskytujících floatovou sazbu můžete už po roce umořit celý úvěr. Sice za poplatek 1% z aktuální výše jistiny (=zbývajícího dluhu), ale to je pořád „zadarmo“ ve srovnání se splácením jistiny u běžné fixované sazby mimo výročí fixace.

Před finálním rozhodnutím je dobré se poradit s nezávislým finančním poradcem.

Tagy: hypotéka, fixovaná sazba, pohyblivá sazba, fixace


O autorovi

Ing. Vladimír Weiss

Ostatní články autora

Ing. Vladimír Weiss

Působí jako nezávislý finanční poradce společnosti Partners Financial Services, a.s. Finančnímu plánování a poradenství se věnuje od roku 2006. V roce 2011 vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Práce s klientelou již pro něj není pouhou prací, ale také koníčkem. Více o autoroviHypotékomat nabízí jen prověřené hypotéky od důvěryhodných a spolehlivých finančních institucí. Našimi partnery jsou především:

  • Česká spořitelna
  • MONETA Money Bank
  • Komerční banka
  • mBank
  • UniCredit Bank
  • Raiffeisenbank
  • Hypoteční banka