Financujete bydlení? Hypotékomat nabízí opravdu výjimečné hypotéky! Přesvědčte se sami!

Aktuální nabídka hypotéky:

Výše: od 0,3 miliónů Kč
Celková částka, kterou můžete získat.

LTV: až 95 % ceny
Maximální podíl banky na celkové částce.

Úrok: 2,09 % (5 let fixace)
Procento z celkové částky, které náleží bance.


Průměrný úrok dle FINCENTRUM HYPOINDEX je 2,51 %. Zdroj: Hypoindex.cz (6/2018)

Nevyhovuje vám nabídka? Napište nám svou představu.

Zadat rychložádost

Financování koupě nemovitosti: První kroky před podpisem rezervační smlouvy

Přinášíme vám seriál s doporučeními, kterými je dobré se řídit, aby i Vaše pořízení nového bydlení bylo fajn. Autorem článku je zkušený finanční poradce Ing. Vladimír Weiss a právník Mgr. Michal Diamant.

Financování koupě nemovitosti: První kroky před podpisem rezervační smlouvy

Určitě to znáte. Absolvovali jste už nejméně 10 prohlídek různých nemovitostí a konečně jste se do 11. zamilovali. Poté, co projevíte svůj zájem o koupi, Vám realitní makléř obratem předává rezervační smlouvu k podpisu. Je rozumné ji hned podepsat?

Odpověď je určitě ne. Opatrnost se vyplácí a známé pořekadlo „Dvakrát měř, jednou řež,“ zde platí dvojnásob. Vždyť nekupujeme žádné spotřební zboží, ale ve většině případů nemovitost, v níž budeme bydlet třeba i několik desítek let.

Před podpisem rezervační smlouvy je vhodné učinit následující 3 kroky:

1. krok: Fyzická kontrola nemovitosti (tzv. technický audit nemovitosti)

Domluvte se se známým, který vystudoval „stavařinu“ nebo se alespoň pohybuje ve stavebním odvětví.  Po pár minutách  bude jistě schopen odhalit případné nedostatky anebo potvrdí, že je nemovitá věc v dobré kondici. Skryté vady, tedy takové, které nelze při běžné pečlivé prohlídce odhalit, lze dle nového občanského zákoníku u prodávajícího uplatnit do 5 let od koupě. A ani po této době není vše ztraceno. Že se jedná o skryté vady, však budete muset prokázat vy. Věnujte tedy fyzické prohlídce dostatečnou pozornost..

Vyžádejte si evidenční list k bytové jednotce a vyúčtování topné sezóny za poslední 3 roky, ať máte přehled o všech platbách a poplatcích.

Mějte na paměti, že pokud kupujete bytovou jednotku, tak je důležité předem znát, jaká je platba do fondu rozvoje a oprav. Tato povinná položka často dokáže významně zamíchat s rodinným rozpočtem.

2. Krok: Kontrola zdrojů pro úhradu kupní ceny (dosáhnu na úvěr?)

Pokud kupujete nemovitost čistě z vlastních zdrojů, tak není takřka co kontrolovat. Snad jen pohlídat dostupnost připravených prostředků ke koupi. Pozor na bankovní limity a na výpovědní lhůty u stavebního spoření, které se mnohdy sice dají obejít, ale pouze za určitý poplatek.

Pokud ovšem máte v úmyslu využít úvěr (nejčastěji hypotečního úvěr, pozn. autora), vyberte nejdříve banku a nechte provést tzv. scoring.

Bankovní scoring v našem případě znamená, že je Vám banka, na základě Vašich prokazatelných příjmů a po nahlédnutí do Vašich úvěrových registrů, schopna říci, zda Vám úvěr poskytne či nikoliv.

Výběrem banky, kde budeme žádat o úvěr, se nyní zabývat nebudeme, to je na samostatný článek. Ve stručnosti lze konstatovat, že s výběrem hypotečního úvěru si nechte poradit od zkušeného nezávislého finančního poradce.

Asi nemusím zdůrazňovat, že není nic horšího, než podepsat rezervační smlouvu, uhradit rezervační poplatek a poté zjistit, že Vám úvěr nebude poskytnut.

3. Krok: Právní audit & revize rezervační smlouvy

Právním auditem je myšlena kontrola aktuálního listu vlastnictví, nabývacího titulu a revize rezervační smlouvy. V tomto případě vyhledejte právní služby.

Tagy: hypotéka, poradenství, hypotékomat, právo


O autorovi

Ing. Vladimír Weiss

Ostatní články autora

Ing. Vladimír Weiss

Působí jako nezávislý finanční poradce společnosti Partners Financial Services, a.s. Finančnímu plánování a poradenství se věnuje od roku 2006. V roce 2011 vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Práce s klientelou již pro něj není pouhou prací, ale také koníčkem. Více o autoroviHypotékomat nabízí jen prověřené hypotéky od důvěryhodných a spolehlivých finančních institucí. Našimi partnery jsou především:

  • Česká spořitelna
  • MONETA Money Bank
  • Komerční banka
  • mBank
  • UniCredit Bank
  • Raiffeisenbank
  • Hypoteční banka