Financujete bydlení? Hypotékomat nabízí opravdu výjimečné hypotéky! Přesvědčte se sami!

Aktuální nabídka hypotéky:

Výše: od 0.3 miliónů Kč
Celková částka, kterou můžete získat.

LTV: až 95 % ceny
Maximální podíl banky na celkové částce.

Úrok: 2.09 % (5 let fixace)
Procento z celkové částky, které náleží bance.


Průměrný úrok dle FINCENTRUM HYPOINDEX je 2,51 %. Zdroj: Hypoindex.cz (6/2018)

Nevyhovuje vám nabídka? Napište nám svou představu.

Zadat rychložádost

Americký krach trhu s hypotékami dal fenoménu měst duchů zcela nový rozměr

Dozvuky hypoteční krize pociťuje světová ekonomika dodnes. Nejhmatatelnějším důkazem a zároveň mementem překotného stavebního boomu jsou města duchů. Právě pohled na zcela opuštěné a nevyužité nemovitosti ukazuje, kde skončily miliardy dolarů, které se ze dne na den vypařily z bankovních rozvah.

Americký krach trhu s hypotékami dal fenoménu měst duchů zcela nový rozměr

Města duchů v minulosti

Před rokem 2008 existovaly 3 hlavní důvody vzniku měst duchů. Jedním byly náhlý ekonomický úpadek související především s vytěžením místních zdrojů nerostných surovin, které dávaly obvatelům práci. Velmi oblíbenou turistickou atrakcí jsou v Americe především westernové „Ghost Towns“ opuštěné po zlatých horečkách. Právě takovéto městečko s dřevěným saloonem, lítacími dveřmi a vichrem prohánějícím se v ulicích, si dříve představovali lidé pod pojmem město duchů nejčastěji.

Dalším hojně uváděným důvodem byl odklon důležitých dopravních cest. Nejlepší příklad této praxe najde cestovatel takřka podél celé ikonické Route 66. Tato silnice, která vede napříč Spojenými státy, je sice jedním ze symbolů USA, pravdou ovšem je, že američtí řidiči ji dávno vyměnili za rychlejší a pohodlnější dálnice I-44 a I-40. Okolo fotogenické jednoproudovky tak míjíte řadu prázdnotou zejících městeček, které byly dříve plné prosperujících motelů, autoopraven a motorestů.

Naštěstí ne tak častou, ale za to nejhorší příčinou opuštění měst byly přírodní a jiné katastrofy. Světově nejznámější případ něčeho takového nalezneme samozřejmě v ukrajinské Pripjati. 50 00 lidí, kteří zde žili, muselo být po havárii jaderné elektrárny Černobyl ze dne na den evakuováno pryč a město zůstalo totálně opuštěné v zakázané zóně.

Historicky nejzajímavějším příkladem opuštění města je Kambodžský Angkor, jehož ústřední chrám Angkor Wat je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto město bylo centrem Khmérské říše na přelomu 14. a 15. století a podle archeologů se jednalo o největší předindustriální město světa s populaci okolo 1 milionu obyvatel. Přesto bylo toto město opuštěno a zarostlé pralesem čekalo na své znovuobjevení až do 19. století. Důvody opuštění tohoto architektonického skvostu nejsou dodnes zcela jasné.

Domy, které nikdo nechce

Ať už se však jedná o městečka zlatokopů nebo ztracená středověká velkoměsta, vždy ve městech duchů dříve někdo dlouho bydlel a žil. Jejich opuštění byl zcela výjimečný jev. Příchod hypoteční krize ale udělal z měst duchů něco úplně běžného.  Objevuje se i zcela nový fenomén nikdy neobydlených měst nebo měst zcela opuštěných jen po pár letech využívání. Nikdy dříve nebyla kumulace kapitálu tak velká, aby si někdo mohl dovolit postavit během pár let tak investičně náročné projekty, jako jsou nemovitostní čtvrti nebo celá města.

Jak je to možné? Sešli se 3 hlavní důvody. Přebytek peněz a nízké úrokové míry před rokem 2008 byly rájem pro developery, jejichž byznys je na extrémně citlivý právě na pohyb úrokových měr. Nízké úrokové míry a podpora státu udělaly hypotéky dostupnými takřka pro každého. Kvůli superdostupným hypotékám byla velká poptávka po nemovitostech. Kvůli velké poptávce po nemovitostech rostla jejich cena a nemovitosti přitahovaly další investice od lidí, kteří očekávali vysoké zisky. Ti poskytovali (ať už sami nebo skrze investiční banky) další peníze pro developerské firmy. Kruh je uzavřen.

Ceny nemovitostí jako na houpačce

Jak je ovšem možné, že lidé začali své domy hromadně opouštět? Na vině je právě rychle rostoucí cena nemovitostí. Ta dávala lidem jistotu, že když kupují dům, zároveň chytře investují a zhodnocují svoje peníze. Proto se hypotéka vyplatila i těm, kteří nevěděli, že ji budou moct na 100 % splatit. Když došly peníze, mohly přeci nemovitost se ziskem prodat a banku vyplatit. Banky zase věděly, že i když jejich dlužník přestane platit hypotéku, zůstanou jim hodnotné nemovitosti, které rychle prodají. Pak ovšem bublina praskla a celé schéma přestalo fungovat.

Cena nemovitostí byla v USA na vrcholu už v roce 2006 a začala strmě klesat. Tento až 20% pokles vedl k tomu, že mnoho lidí s hypotékou začalo počítat. Najednou však došly k závěru, že je výhodnější tuto hypotéku nesplácet a dům opustit.  Výše hypotéky, totiž najednou začala převyšovat hodnotu celého domu. Proč splácet 20 let hypotéku na 2 miliony korun, když dům má nejednou hodnotu 1 600 000. Tyto opuštěné domy se banky snažily udat a dále snižovaly cenu. To odstartovalo lavinu a v některých místech byla opuštěna prakticky celá města.

Velkoměsta duchů

Jako město duchů se počítá podle organizací, které se jejich výskytem zabývají, každé město s více jak 10 000 domy a více jak 55 % opuštěných domů. Jejich počet není přesně známý, ale počet opuštěných domů v celých Spojených státech je v současnosti 18 600 000. To znamená, že na každého amerického bezdomovce připadá 6 prázdných domů. Nejhůře jsou samozřejmě postižena místa s největším realitním boomem. Jedná se zejména o Atlantu, Richmond, Las Vegas a prakticky celou Floridu. Například v Las Vegas skončilo 80 % všech hypoték poskytnutých od roku 2006 nesplacených. Krize se ale nevyhnula ani Kalifornii. Město s nejvyšším počtem zabavených domů v Americe je Modesto, jen 90 mil od San Franciska.

Symboly krize

Symbolem nemovitostního krachu v Americe se stal Detroit. Ten paradoxně nebyl ani tak místem překotné výstavby, ale jednalo se o montovnu Ameriky. Sídlily tu tři největší americké automobilky – Ford, General Motors a Chrysler. Právě na místní automobilový průmysl následná hospodářská recese dopadla tak těžce, že z Detroitu se stalo specifické město duchů. Detroit sice nemá 55 % opuštěných domů, ale rychle se tomu blíží. V roce 1950 bylo město na vrcholu a mělo 1 850 000 obyvatel. Dnes je to jen 700 000 tisíc. Po krizi v roce 2008 kleslo skokově obyvatelstvo o 25 %. Populace je z 85 % černošská a Detroit má nejvyšší kriminalitu i míru chudoby ze všech 50 největších amerických měst. Vyhlídky nejsou o nic lepší. Město muselo kvůli dluhům přes 18 miliard dolarů požádat o bankrotovou ochranu před věřiteli a některé služby tu vůbec nefungují.

Nemovitostní krize se neprojevila jen v Americe. Obrovskou bublinu zaznamenaly i Irsko a Španělsko. Nejvděčnějším příkladem na Pyrenejském poloostrově je letiště Ciudad Real Central Airport. Toto letiště mezi Madridem a Sevillou je dnes zavřené a kompletně opuštěné, i když první mezinárodní let na něm proběhl teprve v roce 2010. Jde sice o velmi špatný podnikatelský projekt, výborně to ale ilustruje, jak byli investoři před krizí ochotni investovat své peníze do výstavby takřka čehokoli. Ztráta po tomto letišti je 300 milionů euro. Celkové náklady nemovitostní krize jsou však nevyčíslitelné.

Nevyužitý beton

Často se setkávám s názorem, že bankovnictví je jen virtuální byznys, který bezcílně přesouvá peníze z jednoho místa na druhé a inkasuje za to obří zisky. Právě města duchů a opuštěné nemovitosti ukazují, co se stane, pokud se banky spletou a začnou peníze přesouvat špatným směrem. Nejde jen o virtuální peníze. Všechna lidská práce a úsilí, které šlo do vybudování těchto staveb, přišlo v niveč. I to je příčinou současné krize. Zdroje, které jsme měli, jsme utopili v nevyužitém betonu.

Tagy: hypotéka, úrokové sazby, nemovitost, krize


O autorovi

Redakce Hypotekomat.cz

Ostatní články autora

Redakce Hypotekomat.cz

Pravidelně Vás informujeme o novinkách a zajímavostech z oblasti hypotečních úvěrů a osobních financí. Témata sbíráme především z praxe z jednání s Vámi, našimi klienty.Hypotékomat nabízí jen prověřené hypotéky od důvěryhodných a spolehlivých finančních institucí. Našimi partnery jsou především:

  • Česká spořitelna
  • MONETA Money Bank
  • Komerční banka
  • mBank
  • UniCredit Bank
  • Raiffeisenbank
  • Hypoteční banka